Producentów miału węglowego w 2017. szokowało tempo zmian przepisów dotyczących ograniczeń taniego opału i wymiany pieców (TokFM, 08.02.2017). Uważali, że Polacy nie udźwigną tych kosztów. Węgiel. Wyglądało to na niszczenie polskiego węgla.

Koncern Südzucker będący właścicielem cukrowni: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów, Świdnica zaniżał w 2016/17 ceny skupu, nie dawał ceny gwarantowanej, i płacił w ratach. – Nie słyszeliśmy, aby podobne twarde warunki były narzucane przez Südzucker niemieckim plantatorom buraków — skarżył się rolnik (wp.naszdziennik.pl/2017-02-02). Wyglądało to na niszczenie polskiego cukru.

- Mimo powracających ostrzeżeń antysmogowych wciąż nie widać na ulicach zbyt wielu osób w maskach – ubolewała GW (07.02.2017), że wciąż niewiele osób dawało sobie wmówić szkodliwość wdychania dymu. Zwłaszcza właściciele kóz i kominków, którzy z powodzeniem oddychali dymem. Przez milion lat ludzie dymili w swoich przytulnych domkach na przedmieściach, w jaskiniach, ziemiankach, kurnych chatach, w igloo i we dworcach. Człowiek to dym! Cywilizacja to dym! Walka ze smogiem w 2017 coraz bardziej wyglądała na niszczenie człowieka, tak jak kampanie szczepień przeciwko grypie.