Nigdy nie wierzył w teorie spiskowe, jak np. ta o światowej organizacji starającej się kontrolować umysły ludzi, której symbolem miałoby być wielkie oko. Ale gdy na koncercie Louisa Fonsi wyświetlono wielkie oko, to wtedy się lekko zdziwił. Co wspólnego miałby mieć przebój „Despacito” z wielkim okiem i pentagramem wirującym na telebimach? Krótko to trwało, a potem zniknęło. Ludzie wkoło szaleli. Byli zafascynowani symboliką wielkiego oka, czy tylko podążali za trendem? Czy dyskoteka może być częścią inteligentnego projektu?
Raymond Aron wrócił z Niemiec wolny od pacyfizmu i innych utopii, przekonany że polityka wykorzystująca irracjonalne emocje człowieka jest z guntu zła. Intelektualnym imperatywem Arona, który wyrobił sobie za Maxem Weberem, było : poznać, zrozumieć, wykazać związek przyczynowy. Np. takie Świerzaki – pluszowe zabawki reklamujące sieć dyskontów spożywczych („Poznaj nowych członków gangu!”) – czemu nie należały do klubu tylko do „gangu”? Jaki tu zachodził tu związek przyczynowy? Fascynacja kryminałem (wytatuowany Piróg) i grypserą (Owsiak: Siema, Róbta co chceta) byłaby tęsknotą za byciem git-człowiekiem? Czy obniżanie społeczeństwu moralnej poprzeczki przez media (ociekający seksem teledysk Fonsi) byłaby próbą ich kontroli w ramach inteligentnego projektu?

Ale ponieważ nie ma zbrodni doskonałej – Matrix zawierał błąd, który ujawniał się nagle i na krótko:

BŁĄD Myrchy – „Kacper, Melchior i Belzebub” podane jako imiona królów niosących dary,
BŁĄD Petru – „6 króli”,
BŁĄD Owsiaka – plugawy język i bluzgi,
BŁĄD Szustaka – przysiadanie na ołtarzu (zwany również błędem KOD-u – siadanie pomniku Powstania, zwany również Błędem Machulskiego – siedzenie aktorki na Grobie Nieznanego Żołnierza w filmie „Vinci”).
BŁĄD Świerzaków – Jabłuszko Antoś? Szczypior Szczerba?

Zatem – miej oczy otwarte. Wypatruj błędów inteligentnego systemu. Czuwaj!